Merhum Hacı Hafız YARDIM’ın oğlu olan Mevlüt Selami Yardım, 1934 yılında Akçaabat’ta doğdu. 15.09.1941 tarihinde 512 no ile Akçaabat Merkez İlkokulu’na kayıt oldu. 15.06.1946 tarihinde mezun oldu. Zamanın imkanları elvermediği için öğrenimine devam edemedi. İstiklal Caddesi’ndeki babasına ait manifatura dükkanında çalışmaya başladı. Dört yıl burada çalıştıktan sonra hayalindeki “İstanbul’da ticaret yapmak” düşüncesini gerçekleştirmek üzere 1950 yılında, henüz 16 yaşında iken “ailesinin iznini alarak” İstanbul’a gitti. İstanbul’da ticaretle uğraşan amcası Niyazi Yardım’ın yanında bir yıl çalışarak ticari hayat deneyimini ve bilgilerini geliştirdi. 1951 yılında ailesinin de İstanbul’a taşınması sonucu, babası ile birlikte Beşiktaş’ta, perakende iş yapan bir manifatura dükkanı açtılar.

1955 – 1957 yılları arasında vatani görevinin Ankara ve İstanbul’da tamamladıktan sonra işine geri döndü. 1965 yılında evlendi. 1966 yılında İstanbul Sultanhamam’da toptan konfeksiyon imalat ve satışlarına başladı. İki kız ve bir erkek çocuğa sahip olan Mevlüt Selami Bey, giyim sanayinde şirketler kurmaya devam etti. Mevlüt Selami Bey, eğitimin bir ülke için vazgeçilmez önceliklerinden olduğunu çok iyi bilen bir kişi olarak, doğduğu yer olan Akçaabat’a hizmet etmek ve gelecek kuşakların daha rahat okumasına katkı sağlamak amacıyla bir okul yaptırmaya karar verdi.

02.08.1991 tarihinde okulun temeli atıldı. Bir yıl gibi kısa bir zamanda bitirilen okul 18.09.1992 tarihinde zamanın Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan tarafından görkemli bir törenle Türk Mili Eğitiminin hizmetine sunuldu. Mevlüt Selami Yardım, 1999-2000 sezonunda 3. Ligde mücadele eden Akçaabat Sebatspor’un başkanlığına gelen ve o sezon katıldığı 2. Lig’e yükselme maçlarında Akçaabat Sebatspor’u 2. Lig’e ve ardından Lig A ve 2002-2003 sezonunda da Süper Lig’e yükselmesinde başkanlık yaptı.

Daha sonra başkanlık görevini bırakan Selami Yardım, Akçaabat Sebatspor’un Onursal başkanı ilan edildi.

66 yaşında hayata veda eden Akçaabat Sebatspor’un Onursal Başkanı Mevlüt Selami Yardım’ın cenazesi 27 Nisan Salı günü İstabul Altunizade İlahihiyat Fakültesi Camii’nde öğlen namazına müteakiben kılınan cenaze namazından sonra Üsküdar Kuzguncuk Nakkaştepe mezarlığına defnedildi.

Allah rahmet eylesin.